Základní škola a Mateřská škola T. G. Masaryka Bílovec, Ostravská 658/28, příspěvková organizace

VNITŘNÍ ŘÁD ŠKOLNÍ DRUŽINY LUBOJATY
ve školním roce 2023/2024

VNITŘNÍ ŘÁD ŠKOLNÍ DRUŽINY LUBOJATY

ve školním roce 2022/2023

Školní družina Základní školy v Lubojatech je zřízena pro žáky 1.–3. ročníku. Řídí se ve své činnosti zejména prováděcím předpisem ke školskému zákonu vyhláškou č.74/ 2005 Sb. O zájmovém vzdělávání. Školní družina (dále jen ŠD) realizuje výchovně vzdělávací plán práce formou odpočinkových, rekreačních a zájmových činností a umožňuje žákům přípravu na vyučování.

Přihlašování a odhlašování

Předávání informací rodičům, přihlašování a odhlašování žáků do školní družiny zajišťuje vychovatelka příslušného oddělení. O zařazení žáků do školní družiny rozhoduje ředitel školy.

Omlouvání žáků ze ŠD

Rodiče nebo jiní zákonní zástupci žáka přihlášeného k pravidelné docházce do ŠD sdělí rozsah docházky žáka a způsob jeho odchodu z družiny; tyto údaje jsou zaznamenány na zápisním lístku.

Omluvu nepřítomnosti žáka v družině, odchylky od docházky žáka, nebo pokud má žák odejít ze ŠD jinak či s jinou osobou, než je obvyklé, sdělí rodiče tuto skutečnost vychovatelce písemně (viz tiskopis). Předem známou nepřítomnost žáka v družině zákonný zástupce oznámí písemně.

Pokud si rodiče dítě nevyzvednou v době stanovené na zápisním lístku, vychovatelka telefonicky kontaktuje rodiče.

V případě sdělení je možno volat na tel. č. 725 738 192

Úplata ve školní družině

Za pobyt žáků v ŠD je vybírán poplatek, jehož výši stanovuje zřizovatel – obec Bílovec ve výši 100 Kč měsíčně za každé dítě. Peníze vybírá vychovatelka ŠD.

Příspěvek musí být zaplacen do 25. dne v měsíci a o jeho zaplacení obdrží dítě/rodič kopii dokladu.

Provoz školní družiny

Školní družina je v provozu od pondělí do pátku od 11:40 hod. do 14:55 hod. Školní družina využívá ke své činnosti hernu ŠD, tělocvičnu, učebny, areál pískoviště a hřiště.

Oddělení ŠD se naplňuje nejvýše do počtu 25 žáků. Do školní družiny přicházejí žáci po skončení vyučování pod vedením učitelky nebo vychovatelky. Pokud ostatní třídy přicházejí později, předá žáky vychovatelce ŠD učitelka. Ředitelka školy stanovuje rozsah denního provozu ŠD a rozvrh činnosti.

Rodiče a jiní návštěvníci do ŠD nevstupují. Pitný režim je v ŠD zajištěn.

V době řádných prázdnin v průběhu školního rokuje zajišťován provoz ŠD po dohodě se zřizovatelem v určené ZŠ. Před prázdninami rozdá vychovatelka s dostatečným předstihem všem žákům navštěvujícím ŠD informace o tom, na které škole bude středisko ŠD otevřeno.

Bezpečnost žáků

Za bezpečnost žáků ve ŠD odpovídá vychovatelka ŠD, která přiměřenou formou provádí školení žáků o bezpečném chování při činnostech v budově školy i mimo ni. O provedeném školení provádí záznam do Přehledu výchovně vzdělávací práce. Utrpí-li žák ve ŠD zranění nebo úraz, musí tuto skutečnost oznámit ihned vychovatelce. Úraz musí být zapsán v knize úrazů ZŠ.

Chování žáků

Žák bez vědomí vychovatelky oddělení ŠD neopouští. Za žáka, který byl ve škole a do ŠD se nedostavil, vychovatelka neodpovídá. Doba pobytu žáka ve ŠD se řídí údaji uvedenými na zápisním lístku. Ve ŠD se žák řídí pokyny vychovatelky, školním řádem a řádem školní družiny.

Na hodnocení a klasifikaci chování žáka ve ŠD se vztahují ustanovení vyhlášky o základní škole, tj. udělování napomenutí, důtky třídního učitele, důtky ředitele školy, klasifikace sníženou známkou z chování na vysvědčení. Pokud žák narušuje soustavně školní řád a činnost ŠD, může být rozhodnutím ředitele ze ŠD vyloučen.

ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ Z ŘÁDU ŠKOLNÍ DRUŽINY LUBOJATY

1) ŠD je v provozu po celý rok s výjimkou dnů pracovního klidu, státních svátků a školních prázdnin.

2) Rodiče, kteří žádají o přijetí dítěte do ŠD, podají řádně vyplněnou přihlášku, na jejíž zadní straně uvedou dobu pobytu, rozmezí doby, ve které si dítě ze ŠD vyzvednou a osobu, která dítě ze ŠD vyzvedává.

3) O povolení předčasného odchodu žáka ze ŠD, nebo na celého odpoledne, žádají rodiče písemně vychovatelku formou deníčku, SMS zprávou nebo zprávou na Whatsapp jen z tel. čísla zákonného zástupce uvedeného na zápisním lístku! Dítě nebude ze ŠD uvolněno na základě telefonické žádosti!!!

4) Zákonný zástupce je povinen informovat vychovatelku o změně telefonního čísla.

5) Děti si vychovatelka přebírá po ukončení vyučování od učitelky. Vychovatelka neodpovídá za žáka, který se nedostavil do ŠD, nebo ŠD svévolně opustil (viz. vyhláška MŠMT o ŠD).

6) Vychovatelka spolupracuje s rodiči, navštěvuje třídní schůzky, průběžně informuje rodiče o chování dítěte v ŠD.

7) Rodiče opatří dítěti do ŠD sportovní oblečení a obuv na venek. Věci na převlečení řádně označí.

8) Provoz v ŠD je: v budově ZŠ Lubojaty 88 od 11,40 – 14,55 hod.

9) Při nevyzvednutí dítěte ze ŠD vychovatelka nejdříve podle možností informuje telefonicky rodiče žáka a osoby uvedené na přihlášce dítěte do ŠD, pokud je tento postup bezvýsledný, kontaktuje pracovníka orgánu péče o dítě.

10) Poplatek za ŠD (150,-Kč / měs.) platí rodiče vždy do 25. v měsíci, viz. směrnice č.2/05. Tato směrnice je vyvěšena na informační tabuli u ŠD.

11) Vychovatelky zařadí do plánu práce aktivity, které budou prevencí proti drogám a sociálně – patogenním jevům, bude též dbáno na dodržování práv dítěte.

12) Děti nenosí do ŠD cenné předměty a větší finanční částky.

13) V ŠD je pro děti zákaz používání mobilních telefonů.

14) Delší nepřítomnost dítěte omlouvají rodiče písemně.

15) ŠD je z bezpečnostních důvodů uzavřena. Rodiče i ostatní příchozí musí použít zvonek u hlavního vchodu. Nevstupujte s jiným rodičem bez ohlášení.

Ve škole jsou zavedena ozdravná opatření:

Vnitřní řád školní družiny je k dispozici na nástěnce v prostorách školní družiny